
INCREASING VOLUNTEERS’ SKILLS ACROSS EUROPE
W całej Europie obywatele w każdym wieku oferują swój czas, talenty i energię, aby pozytywnie przyczynić się do rozwoju społeczności poprzez wolontariat w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego, klubach młodzieżowych, szpitalach, szkołach, klubach sportowych itp. Zaangażowanie milionów ludzi daje przykład wolontariatu jako wyrazu partycypacji obywatelskiej, wzmacniającej wspólne wartości europejskie, takie jak solidarność i otwartość. Rozwój i opieka nad zaangażowaniem obywateli bez względu na ich wiek, religię czy płeć, oraz zapewnienie wolontariuszom możliwości skutecznego pełnienia swoich ról, obowiązków i zadań, jest odpowiedzialnością organizacji korzystających z ich usług.
Oprócz ogromnego potencjału, wolontariat pokazuje także pewne szczególne trudności i problemy, na które generalnie nie zwracają wystarczającej uwagi organizacji i dostawców szkoleń.
Są to między innymi:
- Zanikająca motywacja (z upływem czasu lub w sytuacjach problematycznych)
- Brak wsparcia związanego z obciążeniem psychicznym, przeciążeniem w pracy itp.
- Brak kompetencji związanych z rozwiązywaniem konfliktów (z osobami wspieranymi, z innymi wolontariuszami lub specjalistami)
Często członkowie personelu organizacji, które angażują wolontariuszy, przy opisywaniu powiązanych umiejętności miękkich odnoszą się do „intuicji” lub „uczenia się przez działanie”. Niemniej jednak istnieje możliwość nauczania i szkolenia tych umiejętności i świadomości w celu:
- ułatwienia wspólnej pracy w sposób responsywny i zapewniający dobro wolontariusza,
- radzenia sobie z sytuacjami wrażliwymi emocjonalnie lub konfliktowymi
Ogólnym celem projektu jest wymiana najlepszych praktyk i wiedzy w zakresie programu nauczania, standardów oraz narzędzi do szkolenia wolontariuszy (w tym szkolenia personelu. W ten sposób partnerzy będą mogli zmienić swoje działania szkoleniowe, opracować szkolenia z umiejętności miękkich w programach akademickich i wzmocnić wydajność instytucji.
Garść informacji o projekcie
Zasięg projektu: Unia Europejska
Uczestnicy: 10 partnerskich NGO z 10 krajów członkowskich UE
Czas projektu: listopad 2017 – kwiecień 2019
Najważniejsze działania
DOBRE PRAKTYKI
zidentyfikowanie co najmniej dwóch najlepszych praktyk dotyczących szkoleń wolontariuszy w danym kraju (przez każdą organizację partnerską)
WYMIANA WIEDZY
zorganizowanie internetowej platformy wymiany wiedzy i komunikacji wewnętrznej
SZKOLENIA
zorganizowanie dwóch działań edukacyjnych / dydaktycznych / szkoleniowych (przygotowanych przez Niemcy i Słowenię)
MOBILNOŚCI
zorganizowanie co najmniej czterech spotkań w ciągu trwania projektu
Dzięki temu projektowi
- wzrośnie świadomość znaczenia szkoleń umiejętności miękkich wśród wolontariuszy
- organizacje partnerskie pogłębią wiedzę na temat istniejących metod szkoleniowych
- nastąpi rozwój organizacji partnerskich, dzięki wymianie informacji na temat aktualnego stanu rozwoju działań szkoleniowych skierowanych do wolontariuszy, ich najlepszych praktyk i wyzwań
- wzmocnią się kompetencje techniczne i zawodowe uczestników
- nawiązane zostanie wzajemne zrozumienie poprzez dzielenie się doświadczeniami działające jako pomost między różnymi rzeczywistościami krajowymi
Francja:
Hiszpania:
Grecja:
Słowenia:

Niemcy:
Austria:

Włochy:
Bułgaria:

Portugalia:
Więcej informacji udzieli
Asia Rippel
telefon: + 48 736 815 491
e-mail: asia@rzeczspoleczna.pl

Projekt finansowany w ramach programu Erasmus +